(+48) 608 828 828 Godziny pracy: 9.00-19.00
E-mail studio@lektor24.pl
blog

Jak przygotować tekst do nagrania

Posted by Lektor24.pl on August 17, 2018 in Men Shoes, Stylish

Przygotowując tekst do nagrania przez lektora musisz zastosować kilka istotnych zasad.
Dzięki nim oszczędzisz czas, a nawet pieniądze.


Główne wytyczne: określ precyzyjnie jak lektor ma przeczytać. Używaj określeń: szybko; wolno; dynamicznie; radośnie; energetycznie; dostojnie; nisko; tajemniczo. Pamiętaj, że zawsze możesz wskazać nagranie referencyjne zamieszczone na stronie Lektor24.pl


Tekst powinien być sformatowany – czcionka czarna w rozmiarze 12, najlepiej jedna z podstawowych typu Times New Roman, Arial lub inna ogólnie dostępna. Pousuwaj zbędne miejsca i prześwity, a także niepotrzebną grafikę. Usuń również wszelkie różnokolorowe zmiany, które mogą wynikać z pracy kilku osób nad finalnym tekstem – skreślenia, poprawki, różnokolorowe dopiski.


Uwagi dla lektora wprowadź w postaci tekstu/opisu (nie dodawaj ich w opcji programu, jako „komentarze” bo mogą się nie wyświetlić) – napisz w nawiasie i najlepiej zaznacz innym kolorem.


Format pliku – zastosuj edytowalne formaty tekstowe: doc, docx, rtf, odt. Staraj się nie wysyłać tekstu w pliku excel lub innym arkuszu kalkulacyjnym – chyba, że jest to konieczne (czasami tabela może ukryć fragmenty tekstu, trudniej się również z niego czyta). Nie wysyłaj tekstu w pliku pdf (czasem nie da się go edytować), a na pewno nie wysyłaj w pliku txt (z notatnika) lub w wiadomości e-mail.


Literówki – to standard – brakująca litera to zmiana sensu i duże utrudnienie w płynnym nagraniu (w myśl zasady: im płynniej tym ładniejsza melodia całego tekstu). Jeśli możesz daj gotowy tekst do przeczytania osobie, która jeszcze go nie widziała – jest większe prawdopodobieństwo znalezienia błędu.


Znaki interpunkcyjne to zmora wielu lektorów, a także problem zleceniodawców (trzeba będzie nagrać kolejną poprawkę). Wielokrotnie zdarzało się, że brak przecinka zmieniał sens zdania. Bez kropek i przecinków, lektor w czasie nagrania musi wielokrotnie nagrywać to samo zdanie – tak by brzmiało profesjonalnie. Gubi się wówczas melodia czytanego tekstu, głos jest zawieszony nie w tym miejscu co trzeba.


Nazwy własne, słowa zagraniczne, imiona i nazwiska, skróty – to jeden z głównych wymogów przygotowania tekstu. Z doświadczenia wiem, że wiele poprawek wynikało właśnie z tego problemu.
Są słowa zagraniczne czytane inaczej w różnych językach.
Są skróty, które powinny być przeczytane np. po angielsku lub skrót wymaga rozwinięcia.
Są nazwy firm, które mogą wymagać przeczytania z akcentem lub naleciałością danego języka.
Są nowo stworzone słowa, których wymowę zna tylko autor.
Jak to zrobić? Można korzystać z ogólnie przyjętych zasad pisania wymowy


Poprawki z winy lektora – lektor też człowiek :) zdarza się że w „ferworze walki” coś przeczyta błędnie. Nie martw się tym – tego typu poprawki masz bezpłatne :)


Przy wycenie tekstu „od strony” (przy nagraniach np. do filmów) liczone są znaki ze spacjami. Dzięki temu możesz policzyć ile

Pamiętaj! Poprawki wynikające ze zmiany tekstu do dodatkowa praca i koszty.

Płacisz dodatkowo za nagranie jeśli:
- chcesz zmienić tekst po nagraniu (bo teraz będzie lepiej, bo klient wymyślił sobie zmiany)
- nie napisałeś wymowy i trzeba to nagrać jeszcze raz
- źle policzyłeś czas (jednak się nie zmieścimy bo tekst jest za długi i trzeba to przeczytać szybciej)Lektor24.pl czyta z monitora – oszczędza papier – ma możliwość edycji tekstu w trakcie pracy np. dopisując sobie ewentualne zmiany lub formatując jakieś fragmenty.

studio@lektor24.pllektor24@outlook.com | lektor24.pl@gmail.com
lektor24.pl@yahoo.com
Telefon: 608 828 828GG:64595185 | Hangouts: lektor24.pl@gmail.com
Skype: lektor24_1 | FB Massenger: @lektor24pl